Akcja „Żonkile”

10.jpg

W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Żonkile zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie dla upamiętnienia 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Uczniowie klasy 6 zapoznali się podstawową wiedzę historyczną na temat sytuacji polskich Żydów w trakcie II wojny światowej. Wysłuchali opowiadania "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych oraz rozmawiali o znaczeniu udzielania wsparcia osobom doświadczającym dyskryminacji. Dzieci zrozumiały jak ważne jest aby każdy w każdej sytuacji mógł zachować godność. Natomiast uczniowie klasy 8 obejrzeli animację "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartym na motywach książki Hanny Krall o tym samym tytule, rozmawiali o tym, co oznacza tytuł filmu i próbowali go zinterpretować. Dla upamiętnienia tego wydarzenia młodzież wykonała papierowe żonkile, które stały się symbolem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim.