Świetlica szkolna jest czynna od poniedziałku do piątku w godz.  7.30 - 16.30.

Nasza szkoła docenia wychowawczą rolę świetlicy szkolnej . Obecnie świetlica zajmuje jedno duże pomieszczenie i zaplecze do przechowywania potrzebnych do pracy z uczniami artykułów i pomocy. Swoimi działaniami świetlica obejmuje wszystkich uczniów klas od I do III.

Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, zjedzenia posiłku i odrabiania prac domowych. Spędzanie czasu w świetlicy szkolnej sprzyja powszechnemu rozwojowi uczniów oraz nadrabianiu opóźnień w tym zakresie. Zajęcia świetlicowe wzbogacają wiadomości, rozwijają umiejętności i wychowują. Ważny zatem jest dobór odpowiednich treści zajęć i metod ich prowadzenia. Dotyczą one najbliższego otocznie dzieci – rodziny, szkoły, kolegów, obejmują wiadomości o miejscu zamieszkania, ojczyźnie, miejscu Polski w Europie i świecie.

W naszej świetlicy prowadzone są następujące zajęcia:

• rozwijające umiejętności manualne ( zabawy konstrukcyjne, układanki, malowanie farbami, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie, sklejanie, szycie, origami i inne),
  • rozbudzające zainteresowania czytelnicze (czytanie prasy, wierszy, własne próby literackie, konkursy, wyjścia do biblioteki, spotkania czytelnicze, inscenizacje, czytanie tekstu dla zaproszonych gości w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”),
  • wzbogacające posiadane wiadomości, zaspakajanie ciekawości świat
  • (czytanie książek, encyklopedii, oglądanie programów i filmów edukacyjnych, rozmowy i pogadanki z uczniami, gry dydaktyczne i edukacyjne),
  • kształtujące umiejętności : wypowiadania się na zadany i dowolny temat (rozmowy z uczniami, pogadanki, zabawy typu – „dokończ zdanie”, „nazwa na daną literę” i inne),
  • kształtujące umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy (konkursy, quizy, rozwiązywanie i układanie krzyżówek, zagadek, gry dydaktyczne, układanki, zabawy tematyczne, redagowanie gazetki świetlicowej, odrabianie prac domowych),
  • kształtujące ekspresję ruchową (zabawy taneczne, dyskoteki),
  • zwiększające sprawność fizyczną ( gry i zabawy zręcznościowe),
  • relaksujące ( relaks przy muzyce, zabawy wyciszające, oglądanie filmów, wycieczki),
  • wspólne odrabianie lekcji.

Szczególną uwagę zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrażanie uczniów do przestrzegania przyjętych zasad, regulaminu o wyrabianie umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych (kształtowanie postawy asertywnej), ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.