Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

ferie-zimowe-2022.jpg

Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki brakuje czasu.

Mam nadzieję, że zasady, o których Wam przypomnę będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZABAW NA ŚNIEGU, LODOWISKU   I PODCZAS KULIGÓW:

• Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.

• Do zjeżdżania wybieramy teren pozbawiony drzew i nierówności, bo grozi to wywrotką.

• Zachowajmy bezpieczeństwo podczas saneczkowania, nie chodźmy po torze gdy inni zjeżdżają, nie zjeżdżajmy z pagórków na butach.

• Nigdy nie doczepiajmy sanek do samochodu.

• Przed jazdą na sankach zawsze sprawdzajmy czy w naszych sankach nie ma wystających śrub, gwoździ bądź połamanych szczebli, ponieważ stwarzają one poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.

• Rzucając śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu, z kamieniami, ani innymi twardymi przedmiotami w środku, bo możemy komuś zrobić krzywdę.

• Nigdy nie celujmy śnieżkami w twarz.

• Nigdy nie wolno rzucać śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.

• Nie rzucamy również śnieżkami w pieszych ani w okna domów.

• Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie wolno jeździć po zamarzniętych jeziorach, stawach, rzekach i wykopach, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała lód może się na nich załamać.

• Ślizgamy się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska.

UWAGA!

Nigdy nie wbiegajmy na lód, pod którym się ktoś załamał; szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi pęknięciami i rysami.

Co robić w sytuacji, gdy załamie się pod nami lód?:

• zachować spokój
  • unikać gwałtownych ruchów
  • za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód
  • należy rozłożyć szeroko ręce zwiększając w ten sposób kontakt z pokrywą lodową
  • należy starać się wydostać z wody ostrożnie podciągając się na rękach
  • pamiętajmy, że w lodowatej wodzie można przebywać tylko przez kilka minut – dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem organizmu
  • gdy wydostaniemy się na powierzchnię lodu poruszajmy się w kierunku brzegu w pozycji leżącej tak, aby zmniejszyć nacisk na lód
  •  cały czas należy wzywać pomoc

Co robić, gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód?:

• sprawdzamy i oceniamy swoje bezpieczeństwo
  • wzywamy pomoc
  • próbujemy podać szalik, linę, sanki itp. (jeśli to bezpieczne) osobie poszkodowanej, pamiętając o tym, by nie zbliżać się zbytnio do tej osoby
  • po wydobyciu osoby poszkodowanej z wody należy ją przykryć jeśli to możliwe czymś ciepłym
  • następnie należy czekać na wezwaną pomoc

Kulig organizujemy wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

Pedagog: M. Zubrzycka