Gra miejska ,,Historia miasta nad Białą"

Gra miejska_grafika.png

17 lutego (piątek) odbyła się gra miejska ,,Historia miasta nad Białą" zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku we współpracy z Muzeum Historycznym Oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Koordynatorami gry byli Pani Joanna Januszkiewicz (z ramienia Muzeum) i Pan Adrian Petelski (nauczyciel naszej szkoły).

Gra była okazją do uczczenia 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok, który musiał poczekać na tę chwilę nieco dłużej niż reszta kraju. 19 lutego 1919 roku ostatni niemiecki żołnierz opuścił nasze miasto, a już wieczorem mieszkańcy miasta z entuzjazmem witali pierwsze patrole wojsk polskich. 22 lutego odbyły się główne uroczystości objęcia władzy polskiej w Białymstoku.

Wydarzenie było skierowane do uczniów białostockich szkół podstawowych oraz nauczycieli. W grze udział wzięło 6 drużyn z następujących placówek:

- Szkoła Podstawowa nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego (pod opieką Pana Krzysztofa Kasabuły),

- Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tadeusza Kościuszki (pod opieką Pani Beaty Jatel),

Szkoła Podstawowa nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego (pod opieką Pana Mariusza Sokołowskiego),

- Szkoła Podstawowa nr 29 im. Synów Pułku (pod opieką Pani Agaty Paszczuk),

- Szkoła Podstawowa nr 33 im. św. Królowej Jadwigi (pod opieką Pani Julii Markowicz),

- Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kazimierza Górskiego (pod opieką Pani Agnieszki Tarasiuk).

Uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi historii Białegostoku z różnych okresów. Odpowiadali na nie na podstawie źródeł oraz innych materiałów - filmów czy artykułów historycznych z lokalnych gazet. Zadania polegały m.in. na nagraniu krótkiej wypowiedzi w języku esperanto, zrobieniu selfie z młodym Zamenhofem. Uczestnicy poszukiwali też odpowiedzi na główne pytanie, dlaczego nasze miasto odzyskało niepodległość 19 lutego 1919 roku.

Wszystkie polecenia oraz źródła były ukryte pod kodami QR i umieszczone w przestrzeni miejskiej, w zabytkowych budynkach, m.in. w Pałacu Branickich, Kinie Ton, Ratuszu, Galerii im. Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki (dawniej Archiwum).

Po wręczeniu dyplomów oraz upominków (w tym Zeszytu Edukacyjnego autorstwa Muzeum Historycznego) wszyscy zgromadzili się na pokazie multimedialnym ,,Wersal Północy" wśród dźwięków i świateł w jednej z sal muzeum. To widowisko, dla którego kanwą są dzieje osiemnastowiecznego Białegostoku zamknęło tę niecodzienną lekcję historii dla młodych białostoczan.

Zachęcamy do przeczytania relacji z gry na stronie Portalu BialystokOnline.