Program „Nie pal przy mnie, proszę” w świetlicy

nie pal 1.jpg

Program: Nie pal przy mnie, proszę –  realizowany jest w naszej szkole przy współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną w Białymstoku . Obejmuje uczniów klas I – III. Program ma charakter profilaktyczny. Zawiera dostosowane do wieku dzieci treści, które dotyczą zdrowia oraz sytuacji, gdy inne osoby palą przy nich papierosy.

Cele programu: Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia. Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia. Uwrażliwienie dzieci na problem biernego palenia. Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.  Klasy IIa  i  IIIb  w świetlicy  przystąpiły do realizacji programu.  1. Co to jest zdrowie? 2. Od czego zależy nasze zdrowie?  3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?  4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?  5. Nie pal przy mnie, proszę. Uczniowie przystąpili do realizacji programu z dużym zaangażowaniem. Podczas zajęć zostały wykorzystane różne materiały promujące zdrowie. Wiele radości dostarczyły dzieciom  zajęcia teatralne . Dzieci wystawiły bajkę antynikotynową pt. "O kocie, co palił fajkę".  Stosowano metody aktywizujące: burza mózgów, wiersze, krzyżówki, układanki, drama, wizualizacja itp.. Na zakończenie programu dzieci pracowały w grupach nad projektem – Palenie szkodzi zdrowiu! W ten sposób powstały plakaty i rysunki o szkodliwości palenia tytoniu.