Wizyta klasy 8a w Muzeum Pamięci Sybiru

2.jpg

28 września (czwartek) uczniowie klasy 8a udali się do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Wzięli udział w warsztatach pt. ,,Przyszli o świcie", podczas których zapoznali się z sytuacjami, z jakimi mierzyć się musiały osoby deportowane oraz podyskutowali nad tym, jakie przedmioty pakowały do tobołków wywożone rodziny. Wysłuchali także autentycznych relacji Sybiraków.

Podczas zwiedzania wystawy dowiedzieli się, dlaczego całe rodziny były upychane do towarowych wagonów i wywożone na ,,nieludzką ziemię". Uczniowie obejrzeli też przedmioty zabrane przez Sybiraków z opuszczanych przez nich domów.

Tę edukacyjną wycieczkę ósmoklasiści zakończyli przy Pomniku Pamięci Sybiraków znajdującego się przy ul. R. Traugutta. Zobaczyli także miejsce (obecnie Dworzec Fabryczny), z którego wyruszały transporty na Syberię.

Adrian Petelski