Uczniowie klasy IIa poznają zawody: energetyk, strażak, leśnik

IMG_0428.jpg

Uczniowie klasy IIa sukcesywnie poznają na czym polega praca ludzi w różnych zawodach. Szczególnie wartościowe i interesujące jest oglądanie warsztatu w środowisku, w którym profesja jest na co dzień wykonywana.

27.02.2023r. – Wycieczka do PGE Dystrybucja S.A. w Białymstoku przy ul. Elektrycznej. Pracownik wykonujący pracę energetyka wyjaśniał, na czym polega jego zawód, wspólnie z dziećmi robił doświadczenia, by przybliżyć mechanizm powstawania prądu, opowiadał o zasadach bezpieczeństwa podczas obsługi urządzeń elektrycznych, zachowaniu w czasie burzy itp. Uczniowie mogli też zobaczyć strój energetyka, akcesoria związane z jego pracą, zajrzeć do samochodu niosącego pomoc w zdarzeniach związanych z awarią trakcji elektrycznych.

4.10.2023r. – Wycieczka Jednostki Ratowniczo -Gaśniczej nr 4 w Białymstoku przy ul. Transportowej. Uczniowie poznawali pracę strażaka. Przewodnikiem po jednostce był jeden z jej pracowników. Zajęcia najpierw były w garażu, gdzie oprócz pojazdów gaśniczych i sprzętu można było zobaczyć odzież ochronną strażaka, ześlizg strażacki i inne interesujące tajniki tej branży. Potem spotkanie odbywało się w sali edukacyjnej „Ognik”. Uczniowie obejrzeli filmy i prowadzili rozmowy o zasadach bezpieczeństwa. Następnie brali udział w doświadczeniu z użyciem czujnika dymu. Nie zabrakło czasu na zabawę.

19.10.2023r. – Wycieczka do Poczopka w Nadleśnictwie Krynki. Z pracą leśnika zapoznawał uczniów pan Arkadiusz Juszczyk, dyrektor Silvarium. Najpierw oprowadził po muzeum przyrodniczym, zwanym Galerią puszcz. To piękne miejsce, w którym „świat zatrzymanej w biegu przyrody, spoglądające ze ścian i gablot zwierzęta i owady oraz złapane w locie ptaki, sąsiadują z tętniącą życiem przyrodą” poprzez szklany ul i formikarium, czyli mrowisko, które odpowiednimi przejściami połączone jest ze światem zewnętrznym, z lasem. Uczniowie mogli skorzystać z multimedialnych tablic o nazwie „Leśny koncert", prezentujących głosy zwierząt i opatrzonych komentarzem lektora. Jednak nieocenione były przede wszystkim opowieści leśnika, z którym dzieci udały się następnie na teren ogrodu leśnego, by zobaczyć schronienia dzikich ptaków, również drapieżnych, pobyć wśród roślinności i zegarów słonecznych. Wycieczka zakończyła się ogniskiem, zabawami w plenerze i zakupem pamiątek.

Barbara Zadykowicz